KSIĘGOWOŚĆ TEŻ MOŻE BYĆ PASJĄ...

>

Twój partner w biznesie

od 1996 roku

 
 

Aktualności

Brak PIT i CIT od Tarczy Finansowej2021-07-10
Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów - trwają prace nad zwolnieniem z podatku dochodowego umorzonej przez PFR części subwencji. Więcej informacji dostępne pod adresem
https://www.gov.pl/web/finanse/brak-pit-i-cit-od-tarczy-finansowej


Projekt rozporządzenia dostęny jest także na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego
https://legislacja.gov.pl/projekt/12348857
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w celu przeciwdziałania COVID-192020-11-13
Szanowni Państwo. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 wprowadzono ponownie na okres od 9 do 29 listopada 2020 dodatkowy zasiłek opiekuńczy w celu przeciwdziałania COVID-19. Na mocy tego rozporządzenia powielono obowiązujące w okresie od drugiego do początku trzeciego kwartału br. uprawnienia rodziców dzieci do ukończenia przez nich 8 roku życia w związku z zamknięciem lub ograniczeniem funkcjonowania żłobków, przedszkoli i szkół. Uprawnienie to zwiększa funkcjonalność obowiązującej ustawy o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa w dwóch aspektach. Po pierwsze powoduje, że okres takiej opieki nie wlicza się do okresu opieki określonego ustawą o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa (tj.60 dni w roku), po drugie - rozszerza zakres stosowania uprawnienia do opieki bez względu na fakt funkcjonowania żłobków, przedszkoli i szkół.
Wsparcie dla małych przedsiębiorców zgłaszających w ZUS na dzień 29.02.2020 do 9 osób włącznie bez względu na wartość spadku obrotów2020-04-03
(Art. 31zo.)
1. Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
2. Na wniosek płatnika składek, będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266 i 321), zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność”, opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na jego obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., jeżeli prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r. i przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, o którym mowa w art. 31zp ust. 1, nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r (tj. 15 681zł).
3. Na wniosek duchownego będącego płatnikiem składek zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym, za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
4. W przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, osoby z nią współpracującej i osoby duchownej zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają należności z tytułu składek ustalone od obowiązującej ją najniższej podstawy wymiaru tych składek.
5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osoby wykonującej pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia i osoby z nią współpracującej, dla której podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.

(Art. 31zp.)
1. Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., zwany dalej „wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek”, płatnik składek przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r. 2. Wniosek o zwolnienie z opłacania składek zawiera:
1)dane płatnika składek:
a)imię i nazwisko, nazwę skróconą,
b)numer NIP i REGON, a jeżeli płatnikowi składek nie nadano tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
c)adres do korespondencji;
2)oświadczenie płatnika składek, o którym mowa w art. 31zo ust. 2, potwierdzające uzyskanie, w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 (tj. 15 681zł)r.;
3)inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
4)podpis wnioskodawcy.
3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, płatnik składek składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W oświadczeniu jest zawarta klauzula następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
4. Wniosek o zwolnienie z opłacania składek może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

(Art. 31zq.)
1. Za marzec, kwiecień i maj 2020 r. płatnik składek zobowiązany jest przesyłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne na zasadach i w terminach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zgodnie z tymi przepisami zwolniony jest z obowiązku ich składania.
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięczny należnych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek, a w przypadku gdy płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania - w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
3. Warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r., chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania.
4. Zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, znane na dzień rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
5. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje płatnika składek o zwolnieniu z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w ust. 2.
6. W przypadku płatnika składek, który utworzył profil informacyjny w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, informacja o której mowa w ust. 5, udostępniana jest wyłącznie na tym profilu.
7. Odmowa zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, następuje w drodze decyzji.
8. Od decyzji o odmowie zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o której mowa w ust. 7, płatnikowi składek przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy, na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego dotyczące odwołań od decyzji oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

(Art. 31zs.)
1. W przypadku osób prowadzących pozarolnicza działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, jeżeli przepisy uzależniają prawo lub wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych od opłacenia składek, składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 31zo, zwolnione z obowiązku ich opłacania traktuje się jak składki opłacone.
2. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca oraz duchowny zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu 1 lutego 2020 r.
3. Osoba, której dotyczy zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne i zgłoszeni przez nią do tego ubezpieczenia członkowie rodziny zachowują prawo do świadczeń określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

(Art. 31zx. )
Przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szczegółowe informacje na temat tego rodzaju wsparcia znajdują się na stronie ZUS pod poniższym linkiem

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-za-marzec-maj-2020-r_/2551396
Wsparcie dla przedsiębiorców notujących duży (lub bardzo duży spadek obrotów)2020-04-03
(Art. 15zzb.)
1. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników w rozumieniu art. 15g ust. 4 zdanie pierwsze oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo które wykonują pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.
3. Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
4. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku spadku obrotów o:
1)co najmniej 30% - może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zwanego dalej „minimalnym wynagrodzeniem”, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
2)co najmniej 50% - może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
3)co najmniej 80% - może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.
5. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, może być przyznane od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 10, mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
7. Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową, o której mowa w ust. 1, oraz kosztach wynagrodzeń każdego z tych pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, według stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie jest wypłacane.
8. Przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową, o której mowa w ust. 1, przez okres dofinansowania oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.
9. W przypadku niedotrzymania warunku, o którym mowa w ust. 8, przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
10. Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca oświadcza o:
1)wystąpieniu u przedsiębiorcy spadku obrotów gospodarczych w wysokości, o której mowa w ust. 4, w związku z zaistnieniem okoliczności, o których mowa w ust. 1;
2)braku przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe;
3)niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.;
4)posiadaniu statusu mikroprzedsiębiorcy, małego albo średniego przedsiębiorcy;
5)zatrudnianiu pracowników objętych wnioskiem;
6)wysokości wynagrodzenia każdego z pracowników objętych wnioskiem i należnych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne;
7)numerze rachunku bankowego albo numerze rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej.
11. Oświadczenia, o których mowa w ust. 7 i 10, są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
12. Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Więcej informacji oraz wnioski dostępne są pod poniższym linkiem
https://czestochowa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza
Wsparcie dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników odnotowujących spadek obrotów2020-04-03
(art. 15 zzc)
1. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
2. Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
3. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku spadku obrotów o:
1)co najmniej 30% - może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
2)co najmniej 50% - może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
3)co najmniej 80% - może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
4. Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć okres, o którym mowa w ust. 3, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
5. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 3, jest wypłacane w okresach miesięcznych, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane.
6. Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie, oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.
7. W przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez okres, o którym mowa w ust. 6, przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu otrzymanego dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
8. Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca oświadcza o:
1)wystąpieniu u przedsiębiorcy spadku obrotów gospodarczych w wysokości, o której mowa w ust. 3, w związku z zaistnieniem okoliczności, o których mowa w ust. 1;
2)braku przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe;
3)niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.;
4)przeznaczeniu dofinansowania na koszty prowadzenia działalności gospodarczej;
5)numerze rachunku bankowego albo numerze rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej.
9. Oświadczenia, o których mowa w ust. 5 i 8, przedsiębiorca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
10. Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Więcej informacji oraz wnioski dostępne są pod poniższym linkiem
https://czestochowa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza
Wsparcie dla przedsiębiorców notujących niewielki spadek obrotów, którzy z tego powodu nie kwalifikują się do innej formy wsparcia2020-04-03
Wsparcie dla przedsiębiorców notujących niewielki spadek obrotów, którzy z tego powodu nie kwalifikują się do innej formy wsparcia
(Art. 15 g )Wsparcie dotyczy przedsiębiorcy tj. (osoby fiz, prawne i nieposiadające osobowości prawnej oraz wspólnicy spółek cywilnych prowadzący działalność (bez stowarzyszeń) Przy wystąpieniu obniżenia przychodu wskutek COVID przedsiębiorca (ww.) może złożyć wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym czasem pracy.
a) Przeznaczone dla przedsiębiorców który nie mieli zaległości w ZUS na koniec 3 kwartału 2019
b) wsparcie dotyczy pracowników, zleceniobiorców oraz zatrudnionych na podst.umowy o pracę nakładczą (chałupników) – podlegających ZUS z wyjątkiem pomocy domowej
c) wsparcie wypłacane jest w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy d) pracownikowi objętemu przestojem pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone o nie więcej niż 50%, nie niższe niż minimalne wynagrodzenie przeliczone na wymiar czasu pracy
e) wynagrodzenie powyższe jest finansowane przez FGŚP w 50% minimalnego wynagrodzenia. Dofinansowanie nie dotyczy pracowników z wynagrodzeniem pow.3x przeciętne wynagrodzenie
f) przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20% nie więcej niż do 0,5 etatu
g) spadek obrotów: przez spadek obrotów uważa się spadek wartościowy lub ilościowy: - nie mniej niż 15% z dwóch miesięcy roku 2020 w stosunku do dwóch analogicznych miesięcy roku poprzedniego - nie mniej niż 25% z wybranego miesiąca roku 2020 w stosunku do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku - dofinansowanie do 1/2 wynagrodzenia nie więcej jednak niż 40% przeciętnego wynagrodzenia
h) warunki i tryb przestoju ekonomicznego określa się w porozumieniu z organizacjami związkowymi/przedstawicielami pracowników
i) pracodawca przekazuje okręgowemu inspektorowi PIP w ciągu 5 dni kopię tego porozumienia
j) w okresie obowiązywania porozumienia nie stosuje się przepisów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy (nie zmienia się warunków pracy i płacy)
k) w porozumieniu określa się co najmniej: - grupy zawodowe objęte przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy; - obniżony wymiar czasu pracy obowiązujący pracowników; - okres, przez jaki obowiązują rozwiązania dotyczące przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
l) podczas obowiązywanie porozumienia nie stosuje się przepisów odnośnie wypowiedzenia zmieniającego
ł) dofinansowanie przysługuje przez 3 miesiące
m) otrzymane dofinansowanie nie stanowi pomocy de minimis
n) dofinansowanie przysługuje przedsiębiorcy który nie otrzymał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy – co powoduje konieczność wyboru pomiędzy dwoma możliwymi sposobami wsparcia.
o) Rada Ministrów może przedłużyć okres dofinansowania mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
p) Wnioski w tym zakresie składane są do Wojewódzkich Urzędów Pracy

Więcej informacji oraz wnioski dostępne są pod poniższym linkiem
https://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-do-wynagrodzen
Usługa łączenia danych w plikach JPK_VAT2017-03-03

Szanowni Państwo.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług wszystkie podmioty poszukujące rozwiązania problemu łączenia danych (pochodzących z dwóch lub więcej źródeł) w przekazywanych do Systemu elektronicznego Ministerstwa Finansów Jednolitych Plików Kontorli VAT.
Cena netto usługi łączenia danych wynosi 200 zł bez względu na faktyczną ilość zapisów.

Centralny Rejestr Dłużników2014-08-12
Centralny Rejestr Dłużników - to jeden z etapów działań podjętych przez Ministerstwo Finansów zwiększających  stopień przestrzegania przepisów podatkowych w latach 2014- 2017.
Zgodnie z założeniami tego planu uczestnicy obrotu gospodarczego  zyskają kolejną możliwość weryfikacji rzetelności swoich kontrahentów w kontekście regulacji przez nich zobowiązań płatniczych począwszy od 1 stycznia 2016.
Rejestr ma spełniać zarówno funkcję informacyjną, jak i windykacyjną a w przyszłości dodatkowo może zostać wykorzystany jako instrument zapowiadanej już dawno koncepcji "dobrego podatnika".
Rejestr ma zostać udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów z możliwością nieodpłatnego wyszukiwania przez dowolnego użytkownika na podstawie posiadanych danych, jak nazwa firmy, czy numer NIP.
Zmiany w podatku VAT od 1 kwietnia 20142014-03-14
Od 1 kwietnia 2014 zmieniają się przepisy dotyczące zasad odliczania VAT od nabycia i używania pojazdów samochodowych.
Bez ograniczeń będzie można odliczać VAT od pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony.
Pojazdy samochodowe do 3,5 tony po dodatkowym badaniu technicznym VAT-1,
VAT-2, VAT-3, VAT-4 w tym pojazdy z otwartą przestrzenią ładunkową (Pickup), które posiadają kabinę kierowcy z  jednym rzędem siedzeń, również będzie przysługiwało 100% odliczenia.


Wszystkie inne pojazdy w rozumieniu ustawy są używane do celów służbowych jak i prywatnych i będzie przysługiwało odliczenie VAT jedynie w wysokości 50%. Aby uzyskać prawo do pełnego odliczania będzie konieczne szczegółowe prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, z której będzie wynikało wykorzystywanie jedynie do celów związanych z działalnością. Dodatkowym warunkiem jest konieczność w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku (w tym nabycia pojazdu) zgłoszenia tych pojazdów do Urzędu Skarbowego.

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel wyjazdu,
c) opis trasy (skąd - dokąd),
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem - potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

W przypadku gdy pojazd samochodowy jest udostępniany osobie nie będącej pracownikiem podatnika, wpis jest dokonywany przez osobę, która udostępnia pojazd i obejmuje:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel udostępnienia pojazdu,
c) stan licznika na dzień udostępnienia pojazdu,
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) stan licznika na dzień zwrotu pojazdu,
f) imię i nazwisko osoby, której udostępniony został pojazd.
Dla kogo niższa podstawa składek na ubezpieczenia społeczne?2014-02-04
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych daje niektórym osobom prowadzącym działalność gospodarczą możliwość skorzystania z tzw. preferencyjnej – bo obniżonej do wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Występuje jednak szereg wyłączeń z tego uprawnienia.
Pierwszą grupę wyłączeń stanowią wyłączenia powszechnie znane, jak np. fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez te osoby w okresie ostatnich pięciu lat, czy wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz swojego byłego pracodawcy, gdy zakres obowiązków wynikających z uprzednio zawartej umowy o pracę pokrywa się z zakresem wykonywanej działalności gospodarczej. Podsumowując – ograniczenia te mają zachęcić osoby, które wcześniej działalności gospodarczej nie prowadziły do jej założenia oraz nie dotyczą tzw. osób samozatrudnionych.
Czy to wszystkie ograniczenia? Nie. Dodatkowym ograniczeniem jest przyznanie ww. uprawnienia jedynie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej nie będących twórcami lub artystami, osobami prowadzącymi działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólnikami spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o., czy osobami prowadzącymi publiczną, lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Wynika z powyższego, że uprawnienie to także nie będzie przysługiwać osobom, które wykonywanie działalności gospodarczej wiązały z wykonywaniem umowy o pracę i na tej podstawie składek na ubezpieczenie społeczne nie musiały opłacać, a w trakcie prowadzenia tej działalności rozwiązany został łączący je z pracodawcą stosunek pracy.
Zmiany w fakturowaniu2014-02-02
Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dot. fakturowania
Od 1 stycznia 2014 r. zlikwidowany został obowiązek wystawiania faktur, które dokumentują sprzedaż zwolnioną z VAT. Faktury muszą jednak wystawiać wszyscy podatnicy, również ci, dotychczas wystawiający rachunki. W przypadku, gdy kwota transakcji nie przekracza 450 zł albo 100 euro możliwe będzie wystawianie faktur uproszczonych.
Termin wystawienia tego dokumentu wydłużony został do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano transakcji. Nowością będzie też możliwość wystawiania faktur zbiorczych (obejmujących transakcje z całego miesiąca). Kwoty na fakturach można przeliczać według kursu wymiany Europejskiego Banku Centralnego.
Nowelizacja ustawy o VAT
Regulacje te przewiduje ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2013 poz. 35), która obowiązuje od 1 kwietnia 2013 r. Znaczna część przepisów tego aktu wchodzi w życie z początkiem 2014 roku - dotyczy to przede wszystkim przepisów regulujących moment powstania obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania oraz zmian w zakresie zasad odliczania podatku naliczonego.
Podstawowym celem nowelizacji jest dostosowanie ustawy o VAT do przepisów prawa wspólnotowego. Służy ona implementacji dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania oraz dyrektywy Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług.
Zmiany związane są także z potrzebą uwzględnienia w treści przepisów prawa krajowego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz bardziej ścisłego odwzorowania unormowań dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
W ustawie doprecyzowano pojęcia i definicje legalne: instytucji przedstawiciela podatkowego, obowiązku podatkowego, zasady ustalania podstawy opodatkowania, warunków stosowania stawki 0%, stawek obniżonych, zwolnień podmiotowych i przedmiotowych, odliczania podatku naliczonego, obowiązków w zakresie rejestracji podatników, a także zasady wystawiania faktur.
Przepisy wykonawcze
Obowiązujące także od 1 stycznia br. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. 2013 poz. 1485) jest aktem wykonawczym właśnie do przepisów nowelizacji dot. fakturowania (nowe ar. 106o - 106q ustawy o VAT). Określa ono:
- przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w nowym art. 106e - dotyczy to faktur dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku, a także dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami oraz świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe, z wyjątkiem usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 0%;
- inny niż określony w art. 31a ust. 1 ustawy o VAT sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, stosowanych do określenia podstawy opodatkowania, a także
- późniejsze niż określone w nowym art. 106i terminy wystawiania faktur - dotyczy to usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe.

Źródło: Lexis.pl
Data zamieszczenia: 2014-01-02
Zakup od rolnika ryczałtowego2013-11-07
Podatnik podatku VAT dokonując zakupu produktów rolnych od rolnika zwolnionego z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 obowiązany jest do wystawienia w jego imieniu faktury oznaczonej jako Faktura VAT RR i przekazania oryginału tak wystawionego dokumentu rolnikowi.
Ustawodawca w odniesieniu do rolników ryczałtowych założył, że ci będąc zwolnionymi z podatku VAT nie dokonają odliczenia podatku od zakupionych na potrzeby prowadzenia upraw rolnych materiałów, czy usług i aby zrekompensować im ten brak możliwości odliczenia wprowadził zasadę, według której to kupujący, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT dokona na rzecz rolnika zwrotu podatku VAT.
W praktyce oznacza to, że podatnik podatku VAT dokonując zakupu produktów rolnych od rolnika ryczałtowego odda mu kwotę podatku VAT w wysokości 7% wartości dokonanej dostawy.
Jednak, aby ten podatnik miał prawo odliczyć w składanej przez siebie deklaracji VAT zwróconą rolnikowi kwotę podatku VAT winien dochować szczególnych warunków transakcji. Takimi warunkami zgodnie z art.116 ust. 6 ustawy są:
  • zakup winien być związany ze sprzedażą opodatkowaną tego podatnika;
  • zapłata należności za produkty rolne powiększona o kwotę dokonanego zwrotu i pomniejszona o potrącenia, do których obowiązany jest kupujący na podstawie innych przepisów dokonywana jest w terminie 14 dni od daty zakupu na rachunek bankowy wskazany przez rolnika. (Wyjątek od reguły określającej termin zapłaty stanowi zawarcie z rolnikiem umowy o innym terminie zapłat za dostarczone produkty, czy wykonane usługi);
  • w dokumencie zapłaty zostanie wskazany numer i data wystawienia faktury VAT RR, jeżeli zapłata następuje po zakupie od rolnika, lub jeżeli wystąpi przed zakupem - wówczas na fakturze VAT RR podatnik wystawiający tą fakturę obowiązany jest umieścić dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Po spełnieniu powyższych wymagań podatnik podatku VAT dokonujący zakupu od rolnika ryczałtowego może dokonać odliczenia zwróconego rolnikowi podatku VAT w odniesieniu za okres, w którym dokonał zapłaty na jego rzecz na podstawie art.116 ust.6 ustawy o podatku VAT.
Dla podatnika podatku VAT dokonującego zakupu od rolnika ryczałtowego kolejną konsekwencją takiego zakupu jest obowiązek naliczenia, pobrania od rolnika i przekazania pobranej kwoty na rzecz odpowiednich funduszy promocji produktów rolno-spożywczych na podstawie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Wysokość wpłat na fundusze inne niż Fundusz Promocji Mleka wynosi 0,1% wartości netto dokonanej przez rolnika dostawy lub świadczonej usługi.
Podatnik podatku VAT (kupujący) dokonuje zgodnie z ww. ustawą zapłaty w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału oraz składa deklarację na formularzach określonych przez Agencję.
Wpłaty na rzecz Agencji, do których obowiązany jest kupujący podlegają przepisom o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Pozdrawiamy.
Biuro
Inne konsekwencje zmiany ustawy o podatku od towarów i usług2013-06-13
Ustawą z 16 listopada 2012 o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce ustawodawca wprowadził istotną w odniesieniu do nieściągalnych i niezbytych należności zmianę ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z brzmieniem ustawy obowiązującym od 1 stycznia 2013 roku skrócono termin tzw. uprawdopodobnienia nieściągalności należności ze 180 na 150 dni; wyeliminowano konieczność informowania dłużnika o zamiarze lub fakcie dokonania korekty podatku należnego.
Ograniczeniem dla podatników wprowadzonym ww. ustawą jest brak możliwości dokonania korekty podatku należnego w sytuacji, gdy dłużnik na dzień dokonania korekty podatku należnego znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Po stronie dłużnika także zaszły istotne zmiany w odniesieniu do nieuregulowanych przez niego zobowiązań.
Dotychczasowe przepisy nakładały na niego obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku otrzymania zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty podatku należnego przez wierzyciela. Obecnie obowiązany jest on do samodzielnego i terminowego dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do zobowiązań, które nie zostały uregulowane w terminie 150 dni od upływu terminu płatności. Niewykonanie tego obowiązku skutkować będzie dla niego sankcjami określonymi w art.89b ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przepisy przejściowe do opisywanej zmiany określają prawo stosowania nowych regulacji w stosunku do wierzytelności, które powstały przed 1 stycznia 2013 i do tego dnia nie upłynął termin uprawdopodobnienia tj. 150 dni. W odniesieniu do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013, w stosunku do których do dnia 1 stycznia 2013 upłynęło więcej niż 180 dni od upływu terminu płatności stosowane są dotychczas obowiązujące przepisy odnośnie nieściągalnych wierzytelności. Dla podatników jest to o tyle istotne, że fakt rozpoczęcia likwidacji lub postępowania upadłościowego dłużnika w czasie do sierpnia 2012 nie wyłącza ich prawa do dokonania korekty podatku należnego w odniesieniu do tych wierzytelności.
Istotną i niezmienioną zasadą jest stosowanie przepisów odnośnie nieściągalnych wierzytelności tylko w stosunku do tych wierzytelności, dla których nie upłynęło więcej niż 2 lata od chwili wystawienia faktury.
Podobnie, jak w przypadku zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – również ta zmiana wywołała skutek w postaci konieczności wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług rachunkowych – szczególnie w odniesieniu do podmiotów rozliczających się z podatków metodami uproszczonymi. Pozytywnym jednak oddźwiękiem tych zmian organizacyjnych jest możliwość kontrolowania zobowiązań podatników przez księgowych i możliwość przedstawienia podatnikom zbiorczego zestawienia niezapłaconych faktur zakupu, o których podatnik w natłoku spraw mógł po prostu zapomnieć.
Więcej informacji w Dzienniku Ustaw z 2012 r. poz. 1342 dostępnym do pobrania na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.
Pozdrawiamy.
Biuro
Inne konsekwencje zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych2013-06-10
Ustawą z 16 listopada 2012 o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce ustawodawca wprowadził kilka istotnych zmian między innymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz analogicznie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Obowiązujące zmiany, nad którymi warto się zastanowić polegają na obowiązku wykluczenia z kosztów kwot z faktur, rachunków albo innych dokumentów, w stosunku do których nie uregulowano zobowiązania w stosunku do sprzedawcy w terminie 30 dni od upływu terminu płatności, a w stosunku do zobowiązań, w których termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – nieuregulowania zobowiązania w terminie 90 dni od momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
Analizując wprowadzoną zmianę na pierwszy rzut oka można ją ocenić, jako działanie mające na celu kontynuowanie polityki zmierzającej do likwidacji zatorów płatniczych przedsiębiorców. Czy tak jest rzeczywiście?
Konieczność zmniejszenia kosztów o kwoty nieuregulowanych zobowiązań według prostych zasad opisanych wyżej rzeczywiście może skłonić kupujących do wywiązywania się z ciążącego na nich obowiązku zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Skłonić do zapłaty może, ale wcale nie musi....
Pewne jest, że sprzedawca mimo braku zapłaty obowiązany jest do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy tak, jakby tą zapłatę otrzymał. Jeżeli kupujący nie spełni ciążącego na nim obowiązku i w konsekwencji dokona korekty kosztów – wówczas także on będzie musiał zwiększyć swoją zaliczkę na podatek dochodowy. Co wówczas się stanie?
Otóż – skorzysta na tym wyłącznie budżet państwa, ponieważ w nieodległym od siebie czasie otrzyma dwie zaliczki na podatek dochodowy od tej samej transakcji.
Jednak oprócz zmuszenia kupujących do zapłaty kwot z faktur, rachunków lub innych dokumentów można we wprowadzonej zmianie doszukać się korzyści polegającej na kontrolowaniu zobowiązań podatników rozliczających się metodą uproszczoną (tzw. Podatkowa Księga Przychód i Rozchodów) z większą, niż dotychczas skrupulatnością. Dotychczasowe zasady określające obowiązki podatników nie skutkowały obowiązkiem ewidencjonowania powstających zobowiązań.
Wprowadzona zmiana zmieniła ten stan rzeczy i wymusiła od podmiotów zajmujących się prowadzeniem rozliczeń podatkowych do wprowadzenia istotnych zmian, których celem jest możliwość wywiązywania się z ciążącego na podatnikach nowego obowiązku. Wynikającą z opisanej wyżej zmiany jest możliwość przedstawienia podatnikowi comiesięcznie listy nieuregulowanych zobowiązań, o których po prostu mógł zapomnieć.
Więcej informacji w Dzienniku Ustaw z 2012 r. poz. 1342 dostępnym do pobrania na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.
Pozdrawiamy.
Biuro
Sezon komunijny dobiega końca. O czym warto pamiętać przy tej okazji? 2013-05-27
Ustawa z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn określa darowiznę, jako jeden z tytułów powodujących obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.
Zwolniona z podatku na podstawie art. 4a ust.1 ww. ustawy jest darowizna bez względu na kwotę jeżeli pochodzi od zamkniętego kręgu darczyńców, tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę oraz zostanie zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą wykonania polecenia darczyńcy.
Ponadto warunkiem koniecznym do zastosowania zwolnienia jest udokumentowanie (w przypadku darowizny środków pieniężnych) faktu jej otrzymania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Niewypełnienie powyższych warunków przez obdarowanego powoduje, że wystąpi konieczność zapłaty podatku od spadku i darowizn.
Ustawodawca przewidział progowe zwolnienia kwot otrzymanych darowizn w zależności od grupy osób, do której należy obdarowany.
Zwolniona z podatku od spadków i darowizn jest darowizna do kwoty 9637 zł jeżeli nabywcą darowizny jest małżonek, zstępni (pokolenia coraz młodsze), wstępni (pokolenia coraz starsze), pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
Do kwoty 7276 zł zwolniona jest darowizna, jeżeli jej nabywcą są zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
Do kwoty 4902 zł zwolnione są darowizny, gdy ich nabywcami są inni nabywcy. Podsumowując. W przypadku otrzymania przez małoletniego z okazji pierwszej komunii świętej prezentu o znacznej wartości tj. przekraczającej kwotę 4902 zł - może wystąpić obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, a realizacja tego obowiązku spoczywać będzie na ustawowych opiekunach tego małoletniego.
Więcej informacji w zakresie podatku od spadków i darowizn znajdziecie Państwo na stronach Rządowego Centru Legislacyjnego (Dz. U. z roku  2009 r. poz. 768 z późniejszymi zmianami). Pozdrawiamy.
Biuro
Kasy fiskalne - zwroty, reklamacje i pomyłki kasjerskie2013-04-30
W nowym Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 w sprawie kas rejestrujących uregulowano zasady postępowania w razie zwrotu towarów, reklamacji i oczywistych pomyłek kasjerskich wprowadzonych i zarejestrowanych w kasach fiskalnych.
Usankcjonowano prawnie stosowany wcześniej przez jednostki gospodarcze system wewnętrznych ewidencji tego typu zdarzeń.

Ewidencja zwrotów i reklamacji - zgodnie z par.3 ust.4 ww. rozporządzenia

Zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty z tytułu sprzedaży) ujmuje się w odrębnej ewidencji zawierającej:

1. Datę sprzedaży;
2. Nazwę towaru lub usługi - pozwalającą na jednoznaczną identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy;
3. Termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi;
4. Wartość brutto zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wartość podatku należnego - w przypadku zwrotu całości należności z tytułu sprzedaży;
5. Zwracaną kwotę (brutto) oraz odpowiadającą jej wartość podatku należnego - w przypadku zwrotu części należności z tytułu sprzedaży;
6. Dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży;
7. Protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę.


Ewidencja pomyłek - zgodnie z par.3 ust.5 ww. rozporządzenia

W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

1. Błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego)
2. Krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka

W ww przypadku podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaż w prawidłowej wysokości.

W praktyce ewidencją może być odpowiednio przygotowany zeszyt z ponumerowanymi stronami.
Przepisy obowiązują od dnia 1 kwietnia 2013.

Pełna treść aktu prawnego do pobrania na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego (Dz.U z roku 2013 poz. 363)

Pozdrawiamy

Biuro
Rozliczenie podatku VAT metodą kasową2013-03-13
Podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 1 200 000 euro, tj. mali podatnicy mogą wybrać „metodę kasową”  rozliczenia podatku VAT na podstawie art. 21 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług.

Wybór ww. metody powoduje u małych podatników między innymi:
1. Obligatoryjne przyjęcie kwartalnych okresów rozliczeniowych podatku VAT;
2. Przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT do czasu otrzymania całości lub części zapłaty od kontrahentów – w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych;
3. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania tej faktury.

Więcej wiadomości w Dzienniku Ustaw z 2011 roku, poz.1054 (tekst jednolity) z późniejszymi zmianami dostępnym do pobrania na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Pozdrawiamy

Biuro
Zwrot VAT za materiały budowlane do końca 20132013-03-12
Zbliża się koniec możliwości skorzystania ze zwrotu podatku VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych.
Zgodnie z rządowym projektem wsparcia młodych osób w nabywaniu mieszkania dotychczasowa ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym obowiązywać będzie do końca 2013 roku.
Po tej dacie nastąpi wygaszenie dotychczasowego systemu wspierania budownictwa mieszkaniowego. Aby nabyć i zachować prawo do korzystania z odliczeń na dotychczasowych zasadach w kolejnych pięciu latach - należy złożyć wniosek VZM-1, z którego wynikał będzie zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym do końca 2013 roku.

Więcej informacji na stronie www.sejm.gov.pl

Pozdrawiamy

Biuro
Kawa i herbata a stawka podatku VAT2013-03-08
Z dniem 1 kwietnia 2013 roku wchodzi w życie część ustawy z dnia 7 grudnia 2012 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Zmiana, którą chcielibyśmy Państwu zasygnalizować dotyczy doprecyzowania klasyfikacji produktów zawierających w swoim składzie kawę lub herbatę.
Wskutek tej zmiany od 1 kwietnia 2013 każdy produkt, który zawiera w swoim składzie kawę lub herbatę bez względu na ich zawartość w tym produkcie, opodatkowany będzie stawką podstawową 23%.

Zmiana odnosi się zarówno do handlu towarami zawierającymi napary kawy, czy herbaty oraz do świadczenia usług gastronomicznych.

Więcej wiadomości w Dzienniku Ustaw z 2013 roku, poz.35 dostępnym do pobrania na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Pozdrawiamy
Biuro

Zmiana wysokości diet w podróżach służbowych2013-03-07
Z dniem 1 marca 2013 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 w sprawie należności przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Najistotniejsza zmiana dotyczy wysokości stawek diet za dobę podróży służbowej zarówno na terytorium kraju jak i poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Na terytorium Polski obowiązuje dieta w wysokości 30 zł za dobę podróży.

Dla wybranych krajów Unii Europejskiej oraz innych państw określona została dieta za dobę podróży oraz limit za nocleg w wysokości:
- Czechy: 41 EUR dieta, 120 EUR limit za nocleg;
- Niemcy: 49 EUR dieta, 150 EUR limit za nocleg;
- Rosja: 48 EUR dieta, 200 EUR limit za nocleg;
- Wielka Brytania: 35 GBP dieta, 200 GBP limit za nocleg.

Inną istotną zmianą zastosowaną w ww. rozporządzeniu jest możliwość wskazania kilku krajów docelowych podróży służbowej w przypadku podróży służbowej poza terytorium kraju.

Więcej wiadomości w Dzienniku Ustaw z 2013 roku, poz. 167 dostępnym do pobrania na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Pozdrawiamy
Biuro
 
    

 
Na podstawie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2004 - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.2004 Nr 171, poz. 1800, z późn.zm) informujemy, że w serwisie twojksiegowy.com („Serwis”) stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. (Szczegółowe informacje o plikach cookies)
Cookies - co to jest?
Są to małe pliki tekstowe pochodzące z witryny www zapamiętywane przez przeglądarkę internetową użytkownika serwisu. Pliki cookie dzielą się na tymczasowe - pamiętane do czasu zamknięcia przeglądarki i cookie z określonym terminem wygaśnięcia, które są zapisywane przez przeglądarkę na dłużej.
Samo wysłanie cookie do przeglądarki w żaden sposób nie może naruszać prywatności użytkownika. Informacje zawarte w cookie wykorzystywane mogą być jedynie przez stronę internetową, z której zostały wysłane. Wyłączenie obsługi cookie w przeglądarce, z której korzystasz nie wpłynie negatywnie na zawartość oraz funkcjonowanie naszych stron, może ono jedynie zmniejszyć wygodę korzystania z serwisu.

Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym lub ich usunięcie możliwe jest po właściwym skonfigurowaniu ustawień przeglądarki internetowej. Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może spowodować utrudnienia lub brak działania niektórych funkcji Serwisu. Niedokonanie zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

Zamknij